Poland

Wszystkie
niezbędne informacje
na temat łańcucha rolkowego


 

 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest proces „ring coining” i dlaczego się go stosuje?
Suwliwe ogniwa łączące są zazwyczaj o 20% słabsze niż reszta łańcucha. Opatentowany przez Tsubaki proces „ring coining” ściska materiał wokół otworów ogniw łączących. Dzięki temu ogniwo łączące nabiera takiej samej wytrzymałości, jak reszta łańcucha.
Czym są ogniwa wygięte i dlaczego się je stosuje?
Ogniwo wygięte może skrócić lub przedłużyć rząd łańcucha o jedną podziałkę. Zaleca się nie używać ich w zastosowaniach o dużym obciążeniu, wysokiej prędkości lub w warunkach obciążenia udarowego. Ich konstrukcja sprawia, że ogniwa wygięte o długości jednej podziałki są 35% słabsze niż sam łańcuch. Ogniwa wygięte o długości dwóch podziałek mają taką samą wytrzymałość, jak łańcuch bazowy.
Czy łańcuch naprawdę się „rozciąga”?
Słowo „rozciąga” jest mylące. Łańcuch ulega wydłużeniu wraz ze zużyciem sworzni i tulei. Spowodowane jest to niedostatecznym smarowaniem, doborem złego rozmiaru łańcucha i jego nadmiarowym obciążaniem. Gdy poszczególne elementy stają się coraz cieńsze, zwiększa się przestrzeń między sworzniami a tulejami, przez co łańcuch staje się dłuższy niż pierwotnie.
Jakie jest dopuszczalne wydłużenie łańcucha rolkowego?
W przypadku łańcucha napędowego ryzyko zniszczenia zmęczeniowego niemal nie istnieje, gdy wydłużenie na skutek zużycia jest mniejsze lub równe 1,5 procenta. W przypadku łańcucha przenośnikowego wydłużenie na skutek zużycia nie powinno przekraczać 2,0 procent.
Jakie są najważniejsze miary dla łańcuchów rolkowych?
Trzy miary potrzebne do wyznaczenia rozmiaru łańcucha to średnica rolki, szerokość wewnętrzna łącznika rolkowego oraz podziałka. Średnica sworznia i grubość płytki bocznej to dwie ważne miary potrzebne do wyznaczenia dopuszczalnej obciążalności.
Czy mogę użyć koła łańcuchowego o standardowej podziałce w łańcuchu z podwójną podziałką?
Jeśli koło łańcuchowe o standardowej podziałce ma 30 zębów lub więcej, zasadniczo jego użycie w łańcuchu z podwójną podziałką jest bezpieczne. Ryzyko, że łańcuch nie zejdzie z koła prawidłowo zwiększa się poniżej 30 zębów i może spowodować owinięcie się łańcucha wokół koła.
Czy mogę kupić łańcuch motocyklowy na rynek europejski od Tsubaki?
Nie, łańcuch motocyklowy można kupić jedynie poprzez naszą powiązaną sieć dealerską w Europie. Prosimy skontaktować się z naszym Działem motocyklowym Tsubaki w przypadku wszelkich pytań odnośnie łańcuchów motocyklowych.
Które rozmiary łańcuchów mają ogniwa łączące z zamkami?
Informacje tego typu można znaleźć na stronach ze szczegółami na temat produktów w naszym serwisie internetowym i w katalogach.
Jakiego smarowania używać do specjalnych zastosowań?
Dla warunków wysoko- lub niskotemperaturowych, zapylonych, na wolnym powietrzu lub dla bezpieczeństwa spożywczego prosimy skonsultować się z Tsubaki, abyśmy mogli pomóc Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie dla Państwa instalacji. Standardowe smarowanie Tsubaki jest odpowiednie dla zastosowań o dużej wydajności w zakresie temperatur od -10° do +60°C.